Fraxel Laser

Zasada działania

Podczas zabiegu Fraxel wykonuje w skórze objętej leczeniem tysiące malutkich lecz głębokich otworków w kształcie stożka. Otworki te określa się strefami mikrotermalnymi. W strefy te kierowane jest światło lasera, które głęboko i precyzyjnie penetruje zarówno komórki tkanki podskórnej jak i skóry właściwej. Istotne jest to, że mimo tak gruntownej ingerencji powierzchnia objęta zabiegiem pozostaje praktycznie nienaruszona. Tak wybiórcze traktowanie skóry powoduje, że można ją poddać intensywniejszej niż dotychczas przemianie oraz, że regeneruje się ona znacznie szybciej niż w działaniu na całą skórę.

Wskazania

Wskazania do zastosowania Fraxel Lasera

  • wygładzanie zmarszczek
  • fotoodmładzanie
  • usuwanie przebarwień
  • poprawa owalu twarzy
  • usuwanie blizn potrądzikowych
  • poprawa gęstości i sprężystości skóry
Wykonanie zabiegu

Podczas każdego zabiegu przetwarza się ok. 20-25% powierzchni leczonej skóry (strefy mikrotermalne), dlatego najlepsze rezultaty uzyskuje się po przeprowadzeniu 3-5 zabiegów w przerwach 2-4 tygodniowych. Przed zabiegiem skórę należy dokładnie oczyścić. Następnie na powierzchnię nakłada się krem znieczulający na około 1 godzinę. Znieczuloną powierzchnię pokrywa się specjalnym niebieskim barwnikiem posiadającym atest FDA, którego zadaniem jest zaznaczenie obszaru pracy lasera. Barwnik zmywa się łatwo wodą.

Po wykonanym zabiegu następuje około 2-godzinny okres, kiedy pacjent czuje się jak po łagodnym oparzeniu słonecznym. Skórę poddaje się wówczas chłodzeniu przez stosowanie zimnych okładów (około 20 minut). Stopień zaczerwienienia oraz obrzęk mogą się znacznie różnić w zależności od rodzaju skóry poddanej zabiegowi oraz parametrów zabiegu. Obrzęk ustępuje zwykle po 2-3 dniach. Zaczerwienienie utrzymuje się około 5-7 dni, co jest stanem normalnym przy tak głębokiej penetracji skóry.

Makijaż i golenie skóry można przeprowadzić już następnego dnia po zabiegu. Część pacjentów może wrócić do normalnej aktywności już w dniu zabiegu, część wymaga jednak dłuższego okresu czasu do przywrócenia skórze normalnego wyglądu.

Odnowa naskórka rozpoczyna się natychmiast po zabiegu i trwa ok. 24 godzin. Procesowi temu towarzyszy zbrązowienie skóry przez około 3 do 14 dni w zależności od intensywności zabiegu oraz złuszczanie martwych komórek, dlatego wskazane jest nakładanie w tym okresie na skórę kremów nawilżających.
Po zabiegu na skórę należy także regularnie nakładać kremy przeciwsłoneczne o wysokim wskaźniku protekcji UV (min. SPF 40) powtarzając aplikacje kilka razy dziennie.

Informacje dodatkowe na temat usuwania blizn za pomocą Fraxel Laser

video