Monitoring alergologiczny
W celu prowadzenia stałego monitoringu czynników uczulających znajdujących się w otaczającym nas powietrzu podjęliśmy ścisłą współpracę z Ośrodkiem Diagnostyki Chorób Alergicznych Katedry i Kliniki Dermatologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Ośrodek prowadzi stałą analizę jakości i ilości pyłku roślin i spor (zarodników grzybów) znajdujących w powietrzu nad Poznaniem i okolicami dzięki specjalnemu aparatowi zainstalowanemu na dachu domu studenckiego „Eskulap”.
Badania te wykonywane są nieprzerwanie od 1995 roku i prowadzone są od początku lutego do końca września. Sprawia to, że nasza wiedza na temat aktualnego stanu pylenia roślin pozwala nam z dużym przybliżeniem prognozować aktualne zagrożenia dla osób potencjalnie uczulonych na poszczególne alergeny znajdujące się w środowisku i wdrażać odpowiednie postępowanie profilaktyczne i lecznicze mające na celu zmniejszenie lub złagodzenie dolegliwości klinicznych.
Jednostki chorobowe
Całoroczne i sezonowe zapalenie spojówek, całoroczny i sezonowy nieżyt nosa, atopowe zapalenie skóry, pokrzywka, pyłkowica, astma oskrzelowa, wszelkie odmiany wyprysku - eczema, świerzbiączka, alergie pokarmowe, uczulenie na jady owadów – osa, pszczoła itp.
Badania diagnostyczne
- Testy skórne punktowe (pyłek roślin, pleśnie, roztocza, pokarmy, itp.)
- Testy naskórkowe – diagnostyka wyprysku (eczema), pokrzywki, świerzbiączki
- Badanie poziomu całkowitej immunoglobuliny E w surowicy
- Badanie poziomu antygenowo swoistych immunoglobulin E w surowicy
- Spirometria
- Spirometria + próby czynnościowe płuc
Leczenie
- Klasyczne metody leczenia chorób alergicznych
- Immunosupresja
- Kwalifikacja do immunoterapii swoistej (odczulania)